Okczyn.pl

MOGIŁA WOJENNA

Przy drodze wojewódzkiej nr 816 w miejscowości Okczyn znajduje się mogiła wojenna żołnierza Wojska Polskiego, poległego w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Na tablicy znajduje się  napis  „TU SPOCZYWA NIEZNANY ŻOŁNIERZ ARMII POLSKIEJ 1920 R. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI”. Mogiła wpisana została do Ogólnopolskiej Bazy Grobów Wojennych stworzonej przez zespół pracowników Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Urzędów Wojewódzkich w całej Polsce.

 

 ŚLEDZTWO IPN

Śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskich i zbrodni przeciwko ludzkości, w postaci zabójstwa nieustalonego z imienia i nazwiska jeńca radzieckiego, do którego doszło  w grudniu 1943 r. w miejscowości Okczyn, województwa lubelskiego, spośród ludności cywilnej obszaru okupowanego, dokonanego poprzez funkcjonariuszy niemieckiego państwa nazistowskiego. ( S.133/12/Zn )

W toku prowadzonego śledztwa ustalano, że w grudniu 1943 r. do jednego z mieszkańców wsi Okczyn przyszedł podoficer miejscowego posterunku niemieckiej straży granicznej. Funkcjonariusz zażądał, aby mieszkańcy wsi uczestniczyli w polowaniu na zająca, jako uczestnicy nagonki. Podczas polowania mężczyźni zauważyli ukrywającego się w lesie jeńca radzieckiego. Ostrzegli go o grożącym niebezpieczeństwie. Wtedy jeniec zaczął uciekać,  a jeden z funkcjonariuszy niemieckich oddał w jego kierunku śmiertelne strzały z dubeltówki.

Materiał dowodowy nie pozwolił na wskazanie odpowiedzialności konkretnych osób,  co spowodowało konieczność zakończenia w dniu 11 lutego 2013 r. śledztwa w sprawie wobec niewykrycia sprawców.

 źródło: IPN

 

WIZYTA KAROLA WOJTYŁY (1969 r.)

Karol Wojtyła jako papież nigdy nie zagościł w kodeńskim sanktuarium. Jako kardynał a zarazem metropolita krakowski przebywał w Kodniu dwukrotnie. Pierwszy pobyt ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły miał miejsce dnia 22.06.1969 r. W Kodniu odbywały się centralne uroczystości, związane ze 150-leciem diecezji siedleckiej. Na zaproszenie biskupa Jana Mazura przybyli na nie dwaj polscy kardynałowie: Stefan Wyszyński – prymas Polski, i Karol Wojtyła -metropolita krakowski.